Haber

BAE arama kurtarma ekipleri enkazdan 8 kişiyi çıkardı

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) arama kurtarma ekipleri, “yüzyılın felaketi” olarak nitelendirilen depremlerin ardından geldikleri Kahramanmaraş’ta 7 Şubat’tan bu yana enkaz altında kalan 8 kişiyi kurtardı.

BAE Ankara Büyükelçiliği’nden verilen bilgiye göre, depremlerin ardından BAE arama kurtarma ekipleri Kahramanmaraş’a geldi.

Bölgede arama kurtarma çalışmalarına katılan 92 kişilik gruplar, 7 Şubat’tan bu yana enkaz altından 8 kişiyi kurtarırken, bölgede AFAD ile birlikte çalışmalara devam ediliyor.

Ayrıca deprem sonrası BAE’den gönderilen tıbbi malzeme, ekipman ve yardım malzemelerinden oluşan insani yardım 22 uçakla Türkiye’ye ulaştırıldı.

BAE ekiplerinin Gaziantep’in İslahiye ilçesinde 50 kişilik sahra hastanesi kurulması için çalışmalara başladığı ve hastanenin yakın zamanda hizmete açılacağı belirtildi.

4 yataklı cerrahi ameliyathane ve ağır bakım ünitesi bulunan hastanede yardımcı hizmetler, tomografi ve röntgen cihazları, laboratuvar ve eczane hizmetleri verilecek.

Poliklinik, aile hekimliği, psikiyatri ve diğer bölümlerin yer alacağı sahra hastanesinde 10 farklı branşta 10 konsültan, uzman doktor, 30 hemşire, teknisyen ve 25 idari personel görev yapacak.

BAE yardımı

Depremin olduğu 6 Şubat’ta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı telefonla arayan BAE Devlet Başkanı Şeyh Muhammed bin Zayed Al Nahyan’ın emriyle Khalifa bin Zayed Al Nahyan, BAE Silahlı Kuvvetleri, İçişleri Bakanlığı, Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanlığı başsağlığı ve desteklerini ifade etmek için gerçekleşti. Vakıf ile BAE Kızılayı’nın aynı gün başlattığı ortak operasyon kapsamında Türkiye’ye tonlarca insani yardım ulaştırıldı.

BAE Devlet Başkanı Al Nahyan, 7 Şubat’ta deprem nedeniyle Türkiye’ye 50 milyon dolarlık nakdi yardım yapılacağını duyurdu.

BAE Kızılayı, Türkiye ve Suriye için kapsamlı bir yardım kampanyası başlatmıştı. Bridges of Goodness Initiative adlı yardım kampanyası kapsamında, Pazar gününden itibaren 2 hafta içinde Abu Dabi ve Dubai’deki merkezlerde ayni ve nakdi yardımlar toplanacak.

BAE merkezli şirket Al-Ansari Exchange, felaketten etkilenenlere yardım çalışmaları kapsamında 3,67 milyon dirhem (yaklaşık 1 milyon dolar) bağışladığını duyurdu.

BAE Devlet Başkanı Muhammed bin Zayed’in annesi Şeyha Fatima bint Mubarak da depremzedeler için 50 milyon dirhem (yaklaşık 13 milyon 600 bin dolar) bağışta bulundu.

Ayrıca BAE ulusal havayolu şirketi Emirates, Türkiye ve Suriye’deki depremzedelere acil yardım malzemeleri sağlamak için Dubai’den İstanbul’a bir hava köprüsü inşa etti.

Acil insani yardım malzemeleri, tıbbi malzeme ve ekipman, Emirates’in Dubai’deki insani yardım merkezi olan Uluslararası İnsani Yardım Şehri (IHC) ile iş birliği içinde inşa ettiği hava köprüsü aracılığıyla Dubai’den İstanbul’a taşınacak.

haber-karatas.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu