Haber

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Bilgin’den EYT açıklaması

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Alım, emeklilik yaşı (EYT) ile ilgili yönetmeliğin bu hafta TBMM’ye gelmesinin beklendiğini bildirdi.

Bilgin, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki Kabine Toplantısı’nın ardından gazetecilerin EYT düzenlemesine ilişkin sorularını yanıtladı.

Düzenlemenin bu hafta Meclis’e gelip gelmeyeceği sorusuna Bilgin, “EYT’nin bu hafta Meclis’e geleceğini tahmin ediyorum. Çünkü kümedeki milletvekilleriyle görüşüyorlar. Kümemiz onların konuştuklarını yasa tasarısına çevirecek. ve mecliste görüşülür.” dedim.

“İçerikte bir şey değişti mi?” Bilgin, soruya “Değişmiyor” yanıtını verdi. o cevapladı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, “EYT’nin maliyeti nedir?” sorusu üzerine ise bu yıl için 120-150 milyar lira tahmini olduğunu söyledi. EYT’nin maliyetiyle ilgili konuşulan rakamların hatasız olmadığını kaydeden Alım, “Rakamlarımız var, hesabımız var. 150 milyar diyorum ama olabilecek maksimumu kastediyorum. 120-150 milyar arasında değişebiliyor. Çünkü kaç kişinin başvuracağını bilemiyorsunuz.” dedi.

Bakan Alim, prim borçlarının yapılandırılmasına ilişkin bir soruya da, “EYT kapsamındaki borçlanmalar buna dahil değil. Borçlanması tamamen bizim kanunumuza göre yapılıyor. ‘5000, 9000 doları dolduramam’ diyemezsiniz. prim günüm yoksa 1000 gün eksiğim var.’ Günlerin kısıtlıysa çalışırsın, böyle bir borç yok.” dedim.

altintashaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu